צור קשר
מאמרים ומידע

רחיצת כלבים, זה הכרחי?

08-12-2016 רחיצת כלבים

רחיצת כלבים היא שאלה הרת משקל, האם חובה לרחוץ את הכלב, האם ישנה תדירות מומלצת, האם הרחיצה תלויה בסוג הכלב, האם גזעים מסוימים אוהבים מקלחות יותר מאחרים. וטרינר מנסה לעשות לכם סדר ולתת לכם שטיפה קלה של מחוזות הידע שלכם, ספוילר קטן – אתם תופתעו ממה שתקראו.

האם רחיצת כלבים נחוצה?

ככלל, אם כלבכם נקי הוא אינו זקוק למקלחת בתדירות קבועה. ההיפך הוא הנכון, מקלחות תכופות עלולות לפגוע בשכבת ההגנה הטבעית של עור הכלב, ואף עלולות להוביל לנשירה מוגברת, קשקשים, גירודים, פריחות וריח לא נעים. שכבת ההגנה המצויה על עור הכלב ותפקידה לסייע לו כנגד חיידקים ווירוסים, ממש כמו אצלנו בני האדם. בנוסף מסייעת לו לשמור על העור לח וגמיש.

אך כפי שידוע לכולם, לכל כלל יש יוצא מן הכלל. לכן, אם אין בידיכם מספיק ידע בנושא, ניתן להתייעץ עם הוטרינר בשאלות המטרידות- האם להכניס את הכלב למקלחת, מה התדירות הנכונה לביצוע רחיצה וכיצד עושים זאת נכון.
וטרינר מומחה ידע לתת תשובות הנכונות לגזע הספציפי של הכלב, תוך התבססות על אורח חייו, עברו הרפואי של הכלב והיכרות עימו.
לוטוס מרפאה וטרינרית בחיפה ריכזה עבורכם את ההמלצות החמות היישר מהאמבטיה.

לפי מה קובעים את התדירות לרחיצת הכלב?

ישנם מספר פרמטרים לפיהם מחליטים את התדירות הנכונה לרחיצת כלבים:

האם קיימות המלצות כלליות לרחיצת כלבים?

לפי אגודת צער בעלי חיים מומלץ לרחוץ את הכלב פעם בחצי שנה ולהשתמש בשמפו מיוחד לכלבים. שמפו זה מיועד לפרוותם ומסייע בשמירה על חומציות העור הייחודית להולכים על ארבע (לכלבים ולבני אדם אין את אותה החומציות בעור). במידה ואין מנוס מרחיצה (למשל, לאחר התפלשות בבוץ), שטפו את הכלב במים ללא שמפו. טיפוח קבוע של פרוות הכלב יכולה להפחית את מספר הרחיצות ולשמור טוב יותר על עור הכלב.

איך רוחצים את הכלב?

רחיצת כלבים נכונה מתחילה עוד הרבה לפני כניסתו למקלחת.
בעזרת הכנה נכונה אפשר להרגיל את הכלב לצפוי לו לבוא, ובכך להפחית את החששות שלו.

חזקו את תחושת הביטחון של הכלב בטרם הרחצה

ליטוף– ממש כמו שאתם נהנים מליטוף, כך גם הכלב שלכם. יד מלטפת על בסיס יומיומי משרה ביטחון ותסייע לכלב להתרגל למקלחת. כמו כן, ליטוף בכפות הרגליים, מסביב לאוזניים ובגזרת הפה יסייעו לחיזוק הביטחון של כלבכם. על הפעולות הללו יש לחזור מספר פעמים ביום, ואל נא נשכח לפנק את הכלב עם חטיף על מנת לשמר את הלמידה.
היכרות מוקדמת עם אביזרי המקלחת, האמצעים איתם תשמשו במקלחת ורעש המים- היכרות שכזו תפיג את חששו של הכלב מהעתיד לבוא. המים הזורמים, רעש מייבש השיער (באם נעשה בו שימוש) וחפצים חדשים עלולים להלחיץ את הכלב. ככל שהכלב ידע טוב יותר מה צפוי לו, כך הוא יהיה עם ביטחון רב יותר והמקלחת צפויה להיות מהנה וקלילה יותר.

רחיצת כלב


כיצד לטפל בכלב בזמן הרחיצה?

רגע לפני, ממש לפני שמתחילים, מסרקים את פרוותו היבשה.
לאחר מכן, תנו לכלב להתרגל למים ואל תתיזו עליו ישירות, במיוחד לא לפניו או איבר מינו.

מומלץ להסתייע בדלי מים ולא ישירות עם הזרם. אמצעי נוסף שכדאי להשתמש בו הינו צמר גפן באוזני הכלב על מנת למנוע ממים לחדור לאוזניו ולגרום לדלקות (לא פיסות קטנות מדי על מנת שלא יתקעו באוזניו).

אם רחיצת הכלב נעשית בתוך אמבטיה- כדאי למלא סנטימטרים בודדים של מים נעימים, לא קרירים, ולתת לכלב מספיק זמן להתרגל לסיטואציה.

כאשר פרוותו של הכלב ספוגה במים, ניתן למרוח שמפו מתאים לכלב שלכם (ניתן להתייעץ עם הוטרינר אודות הסוגים השונים). בעת מריחת השמפו יש להימנע מאזורים רגישים (קרי, האוזניים והעיניים). לתת לשמפו להתייבש על פי הוראות היצרן ולשטוף את השמפו בזהירות.

לאחר שהסרנו את השמפו וכלבנו נקי, נותר לייבש את הפרווה. יבשו היטב בעזרת מגבת או מייבש שיער (כמובן בטמפ' נמוכה ולא ישירות על גופו של הכלב על מנת שלא יחטוף כוויה כתוצאה מהתהליך).
ואיך לא, נסיים עם הדובדבן, מתן פרס לכלב על מנת לחזק את התנהגותו הטובה בזמן הרחצה.

נכנס לכלב שמפו לעיניים, מה עושים?

כלל ברזל, להימנע מהרטבת העיניים בעת רחיצת כלבים ועל אחת כמה וכמה להימנע מזליגת השמפו לתוך העיניים. אם קרתה 'תאונה' ונכנס שמפו לעיניו, ניתן למרוח משחת עיניים לא אנטיביוטית או לשטוף את העיניים היטב במים חמימים.

לסיכום, תהליך הרחצה יכול להפוך לחוויה נעימה לבעל החיים. ידע מוקדם, הכנה מקדימה, הכרות עם האביזרים ורחצה בהתאם לדגשים יקלו על כלבכם ויפיגו את חששותיו. התייעצו עם הוטרינר לקראת הרחיצה הראשונה וקבלו ממנו עצות עבור התכשירים המותאמים לכלבכם.

 

מחפשים וטרינר מומלץ בחיפה והסביבה?

חייגו – 04-8581206אולי יעניין אותך גם:
מרכז וטרינרי לוטוס
מרפאת ״לוטוס״ בהנהלת ד״ר גלי מיכאלי מטפלת בבעלי החיים ומעניקה להם טיפול מקצועי, מסור ומחבק.
צרו איתנו קשר
לוטוס, ד״ר גלי מיכאלי
העצמאות 6, טירת כרמל
מספר הטלפון של המרפאה: 04-8581206

חייגו אלינו
נווטו אלינו