צור קשר
מאמרים ומידע

עיקור כלבים וחתולים - תשמרו עליהם

12-03-2017 עיקור

כמובן שהמינוח הנכון הינו עיקור כלבות וחתולות, שכן עיקור מופנה לנקבות. השורות הבאות מופנות כלפי מי שרוצה למנוע מהכלבה או מהחתולה להיכנס להריון. ישנן סיבות רבות התומכות בביצוע עיקור לכלבה או לחתולה וגם סיבות המתנגדות ובשורות הבאות נעשה סקירה קצרה אודות חלקן. אין האמור מחליף ייעוץ מקצועי עם הוטרינר שלכם, שמכיר את קורות חייה של הכלבה ואת עברה הרפואי.

עיקור

עיקור הינו פעולה כירורגית (ניתוח) למניעת התרבות בעלת החיים אותה מנתחים. ניתוח זה הינו שגרתי ומתבצע לעיתים תכופות במרפאה הוטרינרית. תהליך העיקור כולל הסרת הרחם והשחלות בנקבות. תהליך זה מקביל לניתוחי סירוס חתול וכלב, בהם מסירים את האשכים.

לאחר צום של 6-8 שעות תגיע הכלבה או החתולה למרפאה ויחל תהליך העיקור בהרדמה. לאחר הניתוח תועבר הכלבה או החתולה לחדר התאוששות ולאחר מספר שעות כבר תשוב הביתה להמשך התאוששות, כאשר היא עם תפרים באזור המנותח. בשל החשש שמא יוסרו התפרים על ידי בעלת החיים, היא תאלץ לחבוש קולר אליזבטאני וזאת על מנת למנוע את פרימת התפרים. לאחר מספר ימים (לרוב 10) יוסרו התפרים על ידי הוטרינר. יש לציין כי במידת הצורך תוזמן הכלבה או החתולה לביקורת.

מדוע לבצע עיקור?

את השאלה הזו נתקוף מכמה חזיתות, המרכזית שבהן הינה הסיבה הרפואית. אליה יצטרפו סיבות התנהגותיות.

מבחינה רפואית ישנם מספר יתרונות בולטים לתהליך העיקור, ואנו נתמקד בחלקם:

עיקור כלבה יפחית משמעותית את הסיכון להופעת סרטן השד (סרטן העטינים).
מניעת הסיכון למחלות רחם כדוגמת סרטן רחם ודלקות.
מניעת הסיכון לסרטן שחלות.
הפחתת הסיכון להידבקות במחלות מין.
מניעת בעיות הורמונליות דוגמת בעיות עור ואף הריון מדומה.
העלאת תוחלת החיים- מחקרים מראים כי חתולות וכלבות מעוקרות בעלות תוחלת חיים ארוכה יותר.

עיקור כלבים – כיצד זה מתבצע?

לאחר שהגיעה הכלבה למרפאתנו (רצוי לאחר צום של לילה שלם) היא תקבל זריקת טשטוש על מנת להכינה בבטחה להליך הניתוחי. לאחר שהכלב מטושטשת ילקחו ממנה דגימות דם לצורך בדיקות נרחבות וקבלת תמונת מצב עדכנית על מצבה, בטרם הניתוח.

כאשר מתקבלות האינדיקציות כי מצבה של הכלבה תקין אז היא מועברת לחדר הניתוח ושם יתבצע הניתוח בהרדמה מלאה של הכלבה.

בניתוח עצמו יוסרו השחלות והרחם ויקשרו כלי הדם ולאחריו תועבר הכלבה למספר שעות להתאוששות.

תהליך ההתאוששות הינו מהיר לאחר עיקור וכבר כעבור מספר שעות תחזור הכלבה להתנהג כבעבר. כאמור, לאחר הניתוח תצטרך הכלבה לענוד קולר אליזבטני שימנע ממנה לפרום את התפרים והוא עשוי לגרום לה לאי נוחות.

מספר ימים לאחר הניתוח תחזור הכלבה לביקורת ובמהלכה יוחלט האם להסיר את התפרים (לרוב מוסרים כעבור 10 ימים).

 

מחפשים וטרינר מומלץ בחיפה והסביבה?

חייגו – 04-8581206

 

עיקור חתולים – כיצד זה מתבצע?

בדומה מאוד לעיקור כלבים כך גם מתבצע העיקור לחתולות. רצוי לבצע את העיקור בגיל 5-6 חודשים על מנת להפחית את הסיכון לגידולים סרטניים בעטינים.

גם על החתולה להגיע לאחר צום של מספר שעות וגם היא תעבור טשטוש, בדיקות דם ולאחר מכן הרדמה מלאה.

לרוב, לאחר מספר שעות עד יממה תחזור החתולה לעצמה ותתאושש לחלוטין מההליך הכירורגי.

חתולות מעוקרות נוטות לפתח נטייה להשמנה בגילאים מבוגרים ולכן חשוב לשמור ולהקפיד על התזונה שלהן.

היבטים התנהגותיים של עיקור:

עיקור כלבה וחתולה מונע את שלב הייחום במחזור הרבייה של הנקבות. מניעת הייחום תסייע בהרחקת כלבים מתגודדים מדלתכם (כלבים אשר מחפשים זיווג), תפחית את תופעת בריחת הנקבה מהבית למציאת זיווג ותמנע הריונות לא רצויים ותופעה של כלבים נטושים. כמו כן, יפחתו היללות של הנקבות בתקופת הייחום.
יתר על כן, נקבות בתקופת הייחום נוטות לעצבנות יתר, פגיעה בתאבון וחוסר מנוחה. עיקור בהחלט יכול לסייע בהפחתת אותן התנהגויות.

מהם החסרונות בעיקור?

ישנה תופעה עקיפה של השמנה בקרב נקבות מעוקרות. חשוב להסביר כי אכן מתרחש שינוי הורמונלי שמעורר תאבון, אך ההשמנה נובעת מאכילת יתר. בעזרת טיפול מסור, דיאטה נבונה ופעילות גופנית מוגברת ניתנת תופעת ההשמנה לשליטה.
היבט נוסף ושנוי במחלוקת הינו תזמון העיקור, ישנם מחקרים שמראים כי עיקור מוקדם (בטרם קבלת הווסת הראשונה) עלול להוביל לתופעה של בריחת שתן בגיל מבוגר. חשוב להדגיש כי אין התופעה חד משמעית ודרושים מחקרים נוספים בנושא.

 

מילה מהוטרינר,

מומלץ מאוד לבצע עיקור חודש אחרי הייחום הראשון, זאת במידה ואפשר לשמור על הכלבה שלא תזדווג לפני. בעלים אשר אינם מסוגלים או אינם מעוניינים לנקות את שאריות הדם מהייחום אז יכולים לפנות למרפאה וטרינרית לעיקור כלבה בגיל 6-7 חודשים, בטרם הייחום הראשון. עיקור חתולה יכולה להתבצע כבר בגיל 5 חודשים. העיקור לא ישנה את אופייה של בעלת החיים והיא תישאר בדיוק כפי שהייתה בטרם ביצוע העיקור. השלכות העיקור תתבטאנה ביתרונות רפואיים והתנהגותיים וגם בתופעת הלוואי המקושרת לעיקור, ההשמנה, ניתן לשלוט ולטפל בעזרת תזונת בעלי חיים בריאה ומושכלת.

עיקור חתולים וכלבים בחיפה והסביבה

מרפאה וטרינרית גלי מיכאלי בטירת כרמל, מזמינה את תושבי חיפה והסביבה את בעלי החיים שברשותם לטיפולי עיקור רגישים, מתחשבים ועם שקיפות מלאה אודות ההשלכות והיתרונות של ההליך. חיות המחמד הינם במרכז ונעשה כל שביכולתנו לסייע להם ולהיות בית חם עבורם!

ההליך הכירורגי מתבצע במרפאתנו בטירת כרמל, עם נגישות רבה, חנייה ואזור המתנה נעים. חיות המחמד שלכן יזכו ליחס מכבד, אוהב וחם.

אנו רגישים גם לחיות רחוב ומעניקים מחירים מיוחדים להליך של עיקור חתולי רחוב, על מנת לעודד את העזרה לחיות ולמי שדואג להן.

 אולי יעניין אותך גם:
מרכז וטרינרי לוטוס
מרפאת ״לוטוס״ בהנהלת ד״ר גלי מיכאלי מטפלת בבעלי החיים ומעניקה להם טיפול מקצועי, מסור ומחבק.
צרו איתנו קשר
לוטוס, ד״ר גלי מיכאלי
העצמאות 6, טירת כרמל
מספר הטלפון של המרפאה: 04-8581206

חייגו אלינו
נווטו אלינו