צור קשר
מאמרים ומידע

האם לאמץ ארנב?

15-06-2017 ארנב

הוא זריז, מקפץ, נקי, ואף ניתן לאלף אותו להשתמש בארגז לצורך עשיית הצרכים. אז האם מומלץ לגדל ארנב?
ככלל, ארנבים יכולים להיות חיית מחמד נהדרת, הם עתידים להסתדר עם בני אדם, שקטים מאוד ומהווים אטרקציה לכל אורח שיבוא בפתח ביתכם. אך לצד זה ישנם מספר דברים שחייבים לדעת על ארנבים בטרם מאמצים.

 

האם לאמץ ארנב

על השאלה הזאת תצטרכו אתם לתת מענה בהתבסס על המידע המובא לפניכם ועל פי אופי הנפשות הפועלות שיצטרכו להתמודד עם גידולו. חשוב לדעת ולהבין מה דורש גידול ארנב ועם אילו אתגרים אתם צפויים להתמודד.

 

ארנב דורש זמן

לא רק זמן איכות דורש הארנב, בו צריך לאפשר לו תנועה ופעילות (מחוץ לכלוב), אלא גם זמן הסתגלות.
ארנבים, להבדיל מחיות אחרות, צריכים זמן להכרת הסביבה והכרת האנשים בכדי לחוש בנוחות.
לא ניתן להגדיר במדויק את זמן ההסתגלות לו יזדקק הארנב, היות ולכל בעל חיים קיים אופי ייחודי משלו.
לפיכך, ארנב הוא אינו בהכרח בעל החיים האידיאלי והאופטימלי עבור ילדים, אשר יתקשו להבין את אופי החיה ויתקשו לטפל בה בשלבים מוקדמים בחייהם. לצורך אילופו וטיפול בו, זקוק הארנב ליד מכוונת של מבוגר שיספק את תזונתו, יטפל בתברואה ויסייע להסתגלותו.

הטיפול היומיומי שדורש הארנב הינו האכלה (ארנבים בוגרים פעמיים ביום), מים נקיים וטריים ונקיון שוטף של הכלוב.
יתרה מכך, צריך לזכור כי ארנב הוא חיה חברתית הדורשת זמן איכות יומיומי ותשומת לב. הקפידו להוציא את הארנב לכמה שעות מהכלוב כל יום!!!

 

ארנב הוא לא כלב

מי שאינו רוצה כלב בביתו מכיוון שכלב דורש תחזוקה רבה, זמן איכות, עתיד להשמיד את הרהיטים בבית ולכן מחפש תחליף – למרבה הצער לא ימצא תחליף זה בארנב.
ארנבים אינם בעלי אופי כמו זה של הכלבים, הם אינם ירוצו להביא צעצוע שנזרק, לא תמיד ישושו להיות מוחזקים בידיו של הבעלים (יכולים ממש להביע התנגדות בעזרת נשיכות או שריטות) ולא תמיד יבינו את החיבה אותה אתם רוצים להראות להם (ידחו חיבוק או נשיקה, ואף עלולים להגיב בתוקפנות). יתר על כן, ארנבים מאוד אוהבים ללעוס ולא תמיד יודעים לעשות את ההבחנה באובייקט הלעיסה. אם יש ארנב בביתכם, יתכן מאוד כי רהיטים, ספרים, כבלים וכדומה יוחתמו בסימני לעיסה. לכן, כדאי לציידו בצעצועים מתאימים ולדאוג לסביבה סטרילית יחסית בכדי למנוע נזק הן לבעל החיים והן לציוד.

 

גידול ארנב דורש מאמץ

 

ארנב אוהב טרי

הארנב נחשב כאוכל צמחייה ('הרביבור') מובהק. לארנב מעי ארוך מאוד (כמעט פי ארבעה מאורך גופו) ובתוכו פלורה מירובית (חיידקים בריאים) שעוזרת לו לעכל את המזון. לפיכך, כל שינוי תזונתי אשר משנה את הרכב החיידקים במעי גורם להשתלטות חיידקים ״רעים״ אשר מאיטים את מהירות מעבר המזון, תסיסה של המזון וסכנת חיים לארנב.

ישנם כמה תנאים הכרחיים לגידול הארנב:

טיפול וטרינרי בארנב

סירוס ועיקור אצל וטרינר ארנבים עתיד לסייע במניעת התנהגות אלימה וסימון טריטוריה. ארנבים מסורסים יהיו נוחים יותר לאילוף לצורך עשיית צרכיהם במקום המיועד לכך. גיל מומלץ לסירוס/עיקור ארנבים הינו 6 חודשים.

טיפולים וטרינרים שוטפים ובדיקות תקופתיות הינם חובה גם לארנבים.

בעיות שכיחות בארנבים הינן בעיות עור, מחלות בדרכי הנשימה ובעיות עיכול. רצוי מאוד למצוא וטרינר מקומי עם ידע והבנה בטיפול בארנבים.

 

מחפשים וטרינר מומלץ בחיפה והסביבה?

חייגו – 04-8581206

 

ארנב עם מחלת עור

ארנב שהגיע למרפאה עם מחלת עור

לסיכום,

ארנבים הינם בעלי חיים נהדרים המצריכים טיפול הולם וסביבה תומכת. כדאי מאוד לרכוש ארנבים מחנויות בעלי חיים המטפלות בהן בקפידה ומתייחסות אליהם בכבוד. ארנבים בעלי קשיי הסתגלות והם אינם האופציה המועדפת כחיית מחמד לילדים. גם ארנב דורש תחזוקה וטיפולים, ואין להקל בכך ראש. גשו לוטרינר ארנבים, שאלו את השאלות הנכונות, ורק לאחר שאתם בטוחים כי הנכם ערוכים לגידולו – אז אמצו ארנב!אולי יעניין אותך גם:
מרכז וטרינרי לוטוס
מרפאת ״לוטוס״ בהנהלת ד״ר גלי מיכאלי מטפלת בבעלי החיים ומעניקה להם טיפול מקצועי, מסור ומחבק.
צרו איתנו קשר
לוטוס, ד״ר גלי מיכאלי
העצמאות 6, טירת כרמל
מספר הטלפון של המרפאה: 04-8581206

חייגו אלינו
נווטו אלינו