צור קשר
מאמרים ומידע

גידול תוכים

23-09-2017 גידול תוכים

ישנן מחלות העוברות מבעלי חיים לבני אדם, כולל מחלות העוברות מציפורים בכלל ומתוכים בפרט. אין זה אומר כי צריך לרוץ ולמסור את התוכי, אלא לקרוא, להפנים, ולפנות אל הוטרינר לצורך בדיקה שגרתית.

גידול תוכים כמו כל חיית מחמד אחרת, דורש טיפול הולם ותחזוקה שוטפת. להבדיל מכלבים וחתולים להם קיימת מודעות רחבה יותר בקרב הציבור, תוכים סובלים מיחסי ציבור רעים ודעות קדומות.

חשוב להדגיש כי גידול תוכי הינו בטוח יותר מגידול כלב או חתול, עם דגש גדול על עניין המודעות. מי שמודע לצורך לבקר אצל הוטרינר ולבצע את הבדיקות הדרושות, יכול להמשיך ולגדל את התוכי בשקט, בשלווה ובאהבה.

מחלות תוכים מדבקות

נתחיל עם צפירת הרגעה – מחלות המועברות מציפורים לבני אדם הן נדירות ובעזרת ניקיון, הייגינה פשוטה ומודעות ניתן למנוע את רובן!
המחלות הבולטות בהן "מואשמים" התוכים הם: כלמידיה ואלרגיה (שיכולה להוביל לדלקת ריאות אלרגית). ישנן מחלות נוספות, כגון היסטופלזמה ושחפת העופות, אך הן נדירות למדי בעופות מחמד.

אמנם אין חיסונים תקופתיים לתוכים, אך יש צורך בבדיקה שגרתית על מנת להימנע ממחלות מיותרות.

 

וטרינר בחיפה - גידול תוכים

 

מחלת הכלמידיה בתוכים (דררת)

זוהי המחלה הנפוצה והידועה ביותר בתוכים, המועברת על ידי חיידק הכלמידיה. ההדבקה היא על ידי שאיפת החיידקים מהאוויר. תוכים יכול לשאת את החיידק גם מבלי לפתח סימני מחלה. חשוב לאבחן את התוכי ולטפל בחיידק על מנת למנוע הידבקות.

בדיקת דם פשוטה המתבצעת אצל הוטרינר יכולה למנוע את המחלה ולחסוך סבל מיותר (מבעלי החיים ומהאדם). מומלץ לבצע את הבדיקה מיד עם אימוץ התוכי ולחזור על הבדיקה אחת לשנה.

אם ימצא התוכי כנשא של החיידק, יהיה על הסובבים לגלות יתר זהירות, בייחוד בקרב אנשים בעלי מערכת חיסונית ירודה. הטיפול במחלה כולל שימוש באנטיביוטיקה. בפרק הזמן בו התוכי מטופל על ידי אנטיביוטיקה יורד הסיכון להדבקה. חשוב מאוד לנקוט באמצעי זהירות גם כאשר התוכי מצוי בטיפול, וזה אומר לנקות היטב את סביבת מחייתו, את הצעצועים והאביזרים איתם בא במגע.
על אף האמור, חשוב לדעת כי סיכון ההדבקה אינו גבוה (אך קיים) והסיכון העיקרי הוא כאמור לבעלי מערכת חיסונית חלשה (אשר צריכים לגלות עירנות וזהירות רבה יותר).

תסמינים של המחלה בבעלי כנף הם: איבוד תאבון, חולשה, בעיות נשימה, ואף שלשולים. ללא טיפול הולם עשוי התוכי למות תוך זמן קצר.

 

גידול תוכים - ד"ר גלי מיכאלי

ציור פרי ידייה של ד"ר גלי מיכאלי

 

דלקת ריאות אלרגית

אלרגיה לנוצות של התוכי יכולה להיות מנת חלקם של בני אדם. כמובן כי התוכי אינו אשם בכך שיש מי שאלרגי לנוצותיו. אם קיים חשד לאלרגיה, יש לפנות לאלרגיולוג שיתן לכם טיפול הולם לבעיה.
התוכים אליהם נוטים אנשים לגלות רגישות רבה יותר הם מזני הקוקטייל, קקדו וג'קו. לפני שאתם מוותרים על גידול תוכים בגלל התעטשות או עיניים אדומות זכרו כי ישנם המון גורמים אלרגניים שמצויים בסביבתכם הקרובה (דוגמת קרדית האבק) ולכן כדאי לבדוק טוב טוב בטרם מוותרים על בעל החיים החביב והמלא חום הזה.

 

לגדל תוכי - וטרינר בחיפה

 

לסיכום, תוכי יכול להיות בחירה מצוינת לחיית מחמד. החשש ממנו כמפיץ מחלות טמון בעיקר ביחסי הציבור הלוקים בחסר ובהיעדר מודעות בקרב אנשים. עם בדיקה שגרתית אצל הוטרינר, טיפולים שוטפים, היגיינה ונקיון, ניתן למנוע את הפצת המחלות.

 

כותבת המאמר הינה ד"ר גלי מיכאלי, וטרינרית בחיפה והסביבה, עם אהבה גדולה לבעלי כנף.
מוזמנים לפנות אלינו ולהביא את חיות המחמד שלכם לבית אוהב וחםאולי יעניין אותך גם
מרכז וטרינרי לוטוס
מרפאת ״לוטוס״ בהנהלת ד״ר גלי מיכאלי מטפלת בבעלי החיים ומעניקה להם טיפול מקצועי, מסור ומחבק.
צרו איתנו קשר
לוטוס, ד״ר גלי מיכאלי
העצמאות 6, טירת כרמל
מספר הטלפון של המרפאה: 04-8581206

חייגו אלינו
נווטו אלינו