צור קשר
מאמרים ומידע

קדחת הבהרות

31-12-2017 קדחת בהרות

קדחת הבהרות (ידועה גם בשמה טיפוס הבהרות) צוברת תאוצה וכותרות ולאחרונה עדים אנו ליותר ויותר מקרים של משפחות שלמות אשר נדבקו בחיידק ואשר חלק מבני המשפחה נאבקו על חייהם.

קדחת זו טיפוסית יותר לחודשי הקיץ (בעקבות בילוי זמן רב יותר מחוץ לכותלי הבית) ולאזורים גאוגרפיים מסוימים, כאשר צפון השרון ואזור הנגב הם הבולטים שבהם.

כיצד נדבקים בקדחת הבהרות

חשוב להבין כי מדובר בקבוצה של מחלות אשר המחולל שלהן הוא חיידק בשם ריקציה אשר מצוי על גבי קרציות (כלבים הנושאים את החיידק מעבירים אותו לקרציה והיא מעבירה אותו לאדם).

כלבים שנושאים את החיידק לא חייבים לפתח סימנים למחלה ויכולים להיות נשאים שקטים. אי לכך ובהתאם לזאת קשה להתגונן מפני המחלה.
ההדבקה אינה מתבצעת מאדם לאדם אלא דרך הקרציה לאדם.

תסמיני מחלת הבהרת

התסמינים הנפוצים הם כאבי ראש חזקים, חולשה כללית, כאבי שרירים, חום גבוה ובאופן כללי ניתן לומר שמזכירים מאוד את התסמינים של מחלת השפעת.

כעבור חמישה ימים ממועד הופעת התסמינים הראשונים יופיעו גם כתמים קטנים, בעלי צורה לא סדירה עם גוון אדמדם, אלו הן הבהרות ומכאן שם המחלה. לרוב יופיעו הכתמים באזור הפנים, כפות ידיים ורגליים וימשכו כשבוע ימים. המחלה יכולה לחלוף מעצמה אך לא תמיד.

ללא טיפול מתאים יכולים להחריף התסמינים עד כדי סיבוכים נוירולוגים קשים, דלקות ריאות, דלקות בשריר הלב וישנן עדויות גם על מקרים של מוות.

המחלה בכלבים
לרוב, לא יגלו הכלבים שום תסמין למחלה ורק יהיו נשאים שקטים, ואם כבר יגלו אז סביר כי לא תשימו אליהם לב בכלל. תסמינים שיכולים להופיע בהולכים על ארבע הם: התסמינים שיכולים להופיע הם חום גבוה סימנים הקשורים למערכת הלימפה כגון בצקות בגפיים ובאשכים וישנם גם דיווחים על דימומים באף.

אבחנה וטיפול במחלת הבהרת

אבחנת מחלת הבהרת נעשית באמצעות בדיקת דם ובהתאם לתסמיני המחלה.
לאחר שאובחנה המחלה הטיפול שינתן הוא באמצעות אנטיביוטיקה. כמובן שהעדיפות הינה לטיפול מוקדם ככל הניתן שיבטיח תסמינים קלים יותר ואף יכול להוביל להחלמה תוך פחות מ-24 שעות.

מניעת קדחת הבהרות

למנוע את הידבקותו של הכלב שלכם בקרציות היא המלצה שתשפר את איכות חייו של הכלב ותשמור על בריאותכם שלכם!
כאמור הקרציה היא זו המעבירה את המחלה לבני אדם ולכן יש לנסות ולהשמיד את הקרציות המצויות בקרבתכם.

טיפול נגד קרציות צריך להיעשות בשני מישורים: אחד – טיפול בחיית המחמד בעזרת תכשירים ייעודיים, החל מקולרים נגד קרציות וכלה בתרסיסים המשמידים קרציות. במישור השני מצויה סביבתו של הכלב, אשר מהווה כר פורה לקיומן של הקרציות. ניקוי המלונה, חיטוי האזורים בו נוטה הכלב להימצא ורמת סניטריה והיגיינה גבוהים יסייעו במניעתן.

טיפים מהוטרינר

קרציות אוהבות אזורים חמים ובשל כך נהוג למצוא און במקומות בהם ישנם קפלי עור, חלל האוזן וכד'.
לאחר כל טיול שטח עם הכלב ערכו מנהג קבוע וחפשו קרציות שתפסו אתכם טרמפ. כאשר גילית קרציה אז חשוב מאוד לשלוף אותה בשלמותה (פינצטה בהחלט יכולה לסייע), אל תמעכו אותה על גוף הכלב.

התייעצו עם הוטרינר בנוגע לטיפולים יעילים נגד קרציות ופרעושים, מאחר וישנם חידושים תכופים בתחום שיכולים להעניק שקט רב ולמנוע עוגמת נפש וסבל מכם ומכלבכם.

טיפול וטרינרי נאות בכלבים

כאמור, שכיחות הופעת המחלה היא בזמן הקיץ ובאזור צפון השרון והנגב. על מנת להימנע ככל הניתן מעקיצת קרצייה יש לבצע מספר פעולות בסיסיות בסביבת המחייה של האדם ושל הכלב. ראשית, ישנה חשיבות רבה להגברת המודעות והערנות למתן טיפולים וטרינרים נאות בכלבים. מומלץ לבצע טיפול ואיבוק סביבתי במלונת הכלב או במקומות המרבץ שלו.

במידה שישנן מדשאות, לדאוג גם להאבקתם בחומרים מתאימים. יש לשמור על היגיינה אישית אחרי טיולים במוקמות כפריים או ביקור בחוות כלבים. בנוסף, בקרב תינוקות וילדים, שעלולים שלא להרגיש את הימצאות הקרצייה על גופם, יש לבדוק מקומות חבויים בגוף כגון מאחורי האוזניים, או קרוב לאיברי המין.

במידה שהתגלתה קרצייה, יש להקפיד לשלוף אותה במלואה באמצעות פינצטה ולא למעוך אותה עם האצבעות על הגוף. ישנה חשיבות רבה לשליפת הקרצייה במלואה מהגוף, כי אם נשארים חלקים של הקרצייה, כך נשאר גם החיידק. אחרי שליפת הקרצייה יש לכבס היטב את הבגדים.

מרפאה וטרינרית בטירת כרמל – 'גלי מיכאלי' מסייעת גם במקרי חירום ומפעילה וטרינר חירום בחיפה והסביבה. אם אתם רוצים טיפים יעילים מהוטרינר, סיוע בניקיון אזור מחייתו וטיפול מקצועי בכלב אז התקשרו וקבעו תור.

קדחת הקרציות – ארליכיוזיס בכלבים

קדחת קרציות אשר נפוצה יותר בכלבים נמנית על אותן מחלות הנגרמות מטפיל מקבוצת הריקציה ולכן מוזכרת במאמר זה.
Ehrlichia Canis – ארליכיה קאניס הוא טפיל מקבוצת הריקציות (הקבוצה אליה משתייכת גם קדחת הבהרות) אשר פוגע בעיקר בכלבים וגורם לתסמינים המלווים בחום גבוה, אנמיה, נפיחות קשרי לימפה, אפתיה, כאבים מפוזרים בכל הגוף וחוסר תיאבון. לטפיל זה עדיין אין חיסון והדרך היעילה ביותר למנוע אותו היא באמצעות מניעת קרציות.

Babesia canis – בבסיה קאניס הינו טפיל חד-תאי ולא חיידק המופיע לעתים לצדה של הארליכיה מאחר ונישא על ידי אותה הקרצייה. הוא תוקף את הכדוריות האדומות אך אינו גורם לבדו לקדחת הקרציות.

לסיכום,
השורות נכתבו הן עבור בני אדם שדואגים לבריאותם ומבחינים בתסמיני המחלה והן לבעלי כלבים אשר חוששים לבריאות כלביהם.
קדחת הבהרות עתידה לגרום לסימפטומים וסיבוכים קשים ולכן מניעה מבעוד מועד ובעת הצורך טיפול מוקדם הם חשובים מאין כמותם.

 

מחפשים וטרינר מומלץ בחיפה והסביבה?

חייגו – 04-8581206מאמרים נוספים

חיסונים לחתולים – מה, מתי ואיך?

מחלת הכלבת – יש ממה לחשוש?

פרוו – כל המידע על המחלה

מרכז וטרינרי לוטוס
מרפאת ״לוטוס״ בהנהלת ד״ר גלי מיכאלי מטפלת בבעלי החיים ומעניקה להם טיפול מקצועי, מסור ומחבק.
צרו איתנו קשר
לוטוס, ד״ר גלי מיכאלי
העצמאות 6, טירת כרמל
מספר הטלפון של המרפאה: 04-8581206

חייגו אלינו
נווטו אלינו